dzisiaj jest: 16 stycznia 2018. imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
wersja polska 
GCK
DOM KULTURY + INICJATYWY LOKALNE - PODSUMOWANIE I CZĘŚCI:W środę 24 lipca odbyło się spotkanie podsumowujące realizację I części zadania w ramach projektu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne. Przygotowana była prezentacja.

Spotkanie prowadziła Agnieszka Florczyk - koordynator projektu oraz Aleksandra Lont – jeden z socjologów przeprowadzający na zlecenie Gminnego Centrum Kultury badania pozwalające poznać potrzeby kulturalne lokalnej ludności. Dzięki badaniom powstał obszerny raport, który pomoże nam stworzyć strategię działania naszej placówki oraz podległych jej filii. W kameralnym gronie mogliśmy zapoznać się z prezentacją multimedialną nt. wyników badań ankietowych oraz spotkań focusowych z przedstawicielami sołectw, OSP i organizacji pozarządowych, które odbyły się między majem a lipcem 2013 r. Prezentację opracowała Karolina Frączkowska - drugi z socjologów, wspierających nasze badania. Na koniec uczestnicy mogli usłyszeć o inicjatywach wybranych do realizacji w ramach II części zadania, zapoznać się z autorami zwycięskich pomysłów oraz poznać wstępny plan ich wykonania.

Raport dostępny jest na stronie www.projekt.gckzdieszulice.pl, gdzie znajdą Państwo więcej informacji o całym programie Narodowego Centrum Kultury, w którym GCK bierze udział.

Poniżej do pobrania prezentacja multimedialna:
Prezentacja - 
Raport -


PÓŁKOLONIE BEZ NUDY:
Zakończył się pierwszy turnus półkolonijny, organizowany przez Gminne Centrum Kultury w Zdzieszulicach Dolnych. Z oferty wypoczynkowej skorzystało w pierwszej turze ponad pięćdziesięcioro dzieci, które wakacje w GCKu wspominać będą długo i miło.
To były bardzo intensywne dwa tygodnie – dla najmłodszych przygotowano nie tylko gry i zabawy, były także projekcje filmów i wycieczki.
W pierwszym tygodniu półkolonii dzieci odwiedziły Górę Kamieńsk. Wejście na szczyt do łatwych nie należało, dużo prościej wypadł zjazd torem saneczkowym. Na najmłodszych czekał też plac zabaw, w tym uwielbianie przez wszystkich dmuchańce. Półkoloniści odwiedzili też kąpielisko na Słoku. Bicze wodne, zjeżdżalnia i brodzik szybko opanowane zostały przez  dzieci z gminy Bełchatów.
Podczas wakacji z GCKiem najmłodsi łączyli przyjemne z pożytecznym – na przykład dla miłośników tańca zorganizowano krótki kurs podstawowych kroków, pozostałe dzieci mogły swoich sił spróbować w kuchni – przy wypieku pierników.
Półkolonie w GCKu odwiedziła też Matylda Żabierek z zespołu Kurnosianki. Była to okazja, by opowiedzieć dzieciom o historii naszej gminy i samego zespołu.
To nie wszystko – dzieci miały też okazję spotkać się z druhami z gminnej jednostki OSP w Dobrzelowie. Była prezentacja wyposażenia wozu bojowego, w ruch poszły strażackie sikawki. Było zatem dużo pisku, śmiechu i dobrej zabawy w pianie.
Pierwszy turnus półkolonijny zakończyło ognisko – nie zabrakło pieczenia kiełbasek, były śpiewy i tańce. Widać było, że wspólnie spędzone dwa tygodnie na długo zapadną w pamięć dzieci.
Letni wypoczynek dzieci był możliwy dzięki wsparciu wójta Kamila Ładziaka, Rady Gminy Bełchatów oraz zaangażowaniu Referatu Gospodarki Komunalnej, który służył nieustanną pomocą w zakresie transportu.

DZIEŃ DZIECKA W GCK:
Niezwykłą niespodziankę przygotowało dla najmłodszych Gminne Centrum Kultury. Z okazji Dnia Dziecka  zorganizowano wspólne oglądanie filmu, karaoke i ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.  
Mimo kapryśnej pogody humory dopisywały, a wspólne spędzony czas dostarczył dzieciom wielu powodów do radości. To nie ostatnia propozycja Gminnego Centrum  Kultury w najbliższym czasie – już 23 czerwca ośrodek zaprasza na obchody nocy świętojańskiej, a zaraz później najmłodsi skorzystać będą mogli z organizowanych tu półkolonii.

ZAPROSZENIE NA DZIEŃ DZIECKA:
DZIEŃ MATKI W GMINIE BEŁCHATÓW:
W czwartek na scenie Gminnego Domu Kultury w Zdzieszulicach dla wszystkich mam zaśpiewały Marta Krawczyk oraz Aleksandra Kołatek. Ze specjalnym programem wystąpił też kabaret Cudoki, który z powodzeniem rozbawiał zgromadzoną publiczność.


DOBRY POMYSŁ NA KULTURĘ PILNIE POSZUKIWANY !!!:


Gminne Centrum Kultury w Zdzieszulicach Dolnych bierze udział w programie Narodowego Centrum Kultury o nazwie „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne”. Projekt realizowany będzie w dwóch etapach. Służyć ma wzmocnieniu zaangażowania GCK w życie społeczności lokalnej, inicjowaniu działań sprzyjających odkrywaniu talentów i zainteresowań mieszkańców Gminy Bełchatów.
W ramach realizacji I części projektu GCK przeprowadzi diagnozę środowiska lokalnego, która pozwoli zidentyfikować zasoby gminy i rozpoznać samodzielne inicjatywy mieszkańców. Dzięki współpracy z trójką socjologów: p. Aleksandrą Lont, p. Karoliną Frączkowską oraz p. Sylwią Kędziak, które przeprowadzą ankiety oraz opracują raport, dotyczący potrzeb kulturalnych mieszkańców, spróbujemy poznać opinie ludności na temat działalności GCK, dowiedzieć się jakich działań brakuje mieszkańcom, jakie jest zapotrzebowanie na wydarzenia kulturalne i jakiego rodzaju, jak mieszkańcy gminy chcą spędzać wolny czas i jakie są ich zainteresowania, jak budować naszą ofertę, by była jak najbardziej atrakcyjna i pomogła GCK wywiązać się ze swojej misji, jaką jest pobudzenie mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w kulturze. By uzyskać odpowiedzi na te pytania przeprowadzimy cykl spotkań w szkołach, sołectwach oraz wśród członków lokalnych stowarzyszeń, których celem będzie zapoznanie społeczności lokalnej z ideą projektu oraz pobudzenie ich do podjęcia działań w celu wypracowania koncepcji kilku inicjatyw i dzielenia się pomysłami. Na realizację tej części projektu GCK uzyskało z Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie w wysokości niemal 8 tys. zł.
Realizacja projektu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne” i wsparcie ze strony animatora z NCK pomoże nam w opracowaniu diagnozy społeczności lokalnej, i stanie się podstawą opracowania strategii rozwoju dla Gminnego Centrum Kultury oraz początkiem długotrwałych zmian w działaniu placówki.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy do zgłaszania swoich propozycji na wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne, które chcieliby zrealizować wspólnie z Gminnym Centrum Kultury. Pomysły można nadsyłać według formularza zgłoszeniowego (wzór do pobrania poniżej) lub na zwykłej kartce A4. Spośród wszystkich zgłoszonych inicjatyw, wybierzemy najciekawsze i najbardziej popularne, które realizowane będą w ramach drugiej części zadania.

Formularz zgłoszeniowy .odt
Formularz zgłoszeniowy .pdf
DZIEŃ MATKI W GCK W ZDZIESZULICACH DOLNYCH:


I KONCERT MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ:


"MAGICZNY KAPELUSZ" W GMINNYM CENTRUM KULTURY:

Dnia 15.03.2013r. w Gminnym Centrum Kultury w Zdzieszulicach Dolnych odbyło się przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu zespołu teatralnego Grupa T pt. ,, Magiczny Kapelusz'' dla dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkolaków z terenu Gminy Bełchatów. Była to swoista mieszanka edukacji z dużą dawką humoru. W spektaklu ukazano istotę tolerancji, czyli zrozumienia dla ludzkiej inności, poszanowanie innych poglądów. Wszystko zostało oparte na przykładzie sympatycznego słonia Tadeusza, który urodził się ze zbyt długą trąbą. Pewnego dnia dowiaduje się o istnieniu magicznego kapelusza, który zmienia wygląd każdego kto go włoży. Tadeusz nie wie że podstępna mrówka Helena również pragnie zdobyć ów cudowny przedmiot...

Była to piękna i refleksyjna opowieść o przyjaźni i poświęceniu, udowadniająca, że to co inne niekoniecznie jest złe. Duża różnorodność postaci oraz połączenie gry żywych aktorów i lalek bardzo podobało się młodym widzom.MAGICZNY KAPELUSZ:
Gminne Centrum Kultury w Zdzieszulicach Dolnych serdecznie zaprasza na edukacyjny spektakl kabaretowy dla dzieci pn. "MAGICZNY KAPELUSZ.
FERIE ZIMOWE W GMINNYM CENTRUM KULTURY:
Ma być wesoło,  kolorowo i ciekawie – taki plan założyło sobie na ferie Gminne Centrum Kultury w Zdzieszulicach Dolnych. Z przygotowanej tu oferty zimowego wypoczynku skorzystało blisko pięćdziesięcioro dzieci. W poniedziałek było wspólne oglądanie filmów, gry i zabawy, a na koniec pyszna pizza.
Podczas ferii w GCKu nikt się nie nudzi. Każdego dnia czekają tu na najmłodszych rozmaite atrakcje. Warto podkreślić, że zajęcia są bezpłatne i skorzystać z nich mogą wszyscy mieszkańcy naszej gminy. We wtorek najmłodsi pojadą na wycieczkę do elektrowni, zakończoną wizytą w restauracji McDonald's.  Po drodze czekają na nich jeszcze warsztaty taneczne i wokalne, ferie zaś zakończy ognisko w leśniczówce.
Szkoda, że ferie trwają tak krótko!

PLAN FERII ZIMOWYCH 2013:
REMONT W GCKu:
Trwa remont Gminnego Centrum Kultury w Zdzieszulicach Dolnych. Cały budynek będzie miał termoizolację, dzięki czemu będzie można ograniczyć koszty ogrzewania. Również w środku popularny "giecek" zmieni się nie poznania. Nowoczesny wygląd widać już na niektórych ścianach.
Reszta pomieszczeń, tak jak sala bilardowa jeszcze czeka na remont i niebawem także one nabiorą nowego charakteru. Trzeba przyznać, że nowa elewacja, choć jeszcze nie skończona, robi wrażenie. Na ścianie pojawi się jeszcze logo GCK, które jest w trakcie przygotowywania.
A do centrum najlepiej dojechać rowerem. W Zdzieszulicach od pewnego czasu jest już dostępna do użytku ścieżka rowerowa połączona z chodnikiem. Mieszkańcy już z niej korzystają!

WAKACJE BEZ NUDY:
"Wakacje bez nudy"
Pod takim hasłem można było spędzić 4 weekendy przy Gminnym Ośrodku Kultury z Kurnosie Drugim. 4-go, 12-go i 18-go sierpnia, a także 1 września na mieszkańców Gminy Bełchatów czekały atrakcje przygotowane przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Bełchatów przy współpracy Wójta Gminy Bełchatów i Starosty Powiatu Bełchatowskiego.
Na każdego czekało coś miłego – gry i zabawy dla dzieci, konkursy z nagrodami, wycieczki rowerowe, wieczór piosenki, gorące dania z kuchni polowej. Zwieńczeniem imprezy był Turniej Paintball'a, w którym wzięło udział 6 drużyn z Powiatu Bełchatowskiego.
Na specjalnie przygotowanym i zabezpieczonym terenie drużyny walczyły bardzo zacięcie. Najlepszy okazał się zespół z Zelowa, tuż za nim uplasowały się Kluki, a trzecie miejsce na podium zdobyła Młodzieżowa Drużyna z Kurnosa.
Mamy nadzieję, że przyszłoroczne „Wakacje bez nudy” okażą się równie dobrym strzałem w dziesiątkę.


DZIEŃ MATKI W GCK:
Dzień Matki w Gminnym Centrum Kultury

„Kochana droga mamo składamy Ci życzenia
W maju kiedy jest Twoje święto hołd niesiem uwielbienia
Za trudy wychowania co nieraz z nami miałaś
Ty jesteś dobrą mamą bo zawsze nas kochałaś.”

To tylko fragment życzeń, jakie usłyszały wszystkie zebrane mamy w Gminnym Centrum Kultury w Zdzieszulicach Dolnych. Ich autorką jest Pani Janina Kopeć z Bełchatowa, która odnalazła swoją pasję w tworzeniu wierszy. Serdeczne i pełne ciepła słowa gminne mieszkanki przyjęły gromkimi brawami. Również te złożone przez dzieci, które swoje podziękowania wyraziły piosenkami.
Wszyscy dołączamy się do tych życzeń, składając również moc spełnienia marzeń oraz pełnych miłości  i pomyślności chwil dla każdej z mam.
BADANIE MAMMOGRAFICZNE:
Zaproszenie na bezpłatne badanie mammograficzne.


PLAN IMPREZ GCK:
Plan Imprez Gminnego Centrum Kultury
w Zdzieszulicach Dolnych na rok 2012


Zadania

Miejsce i termin realizacji

Przeznaczenie

i cel

Osoba odpowiedzialna

1. Opłatek noworoczny

Styczeń - GCK Zdzieszulice Dolne

Dla Rady Gminy Bełchatów, Pracowników Urzędu Gminy, mieszkańców Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

2. Szlakiem Powstańców Styczniowych

Styczeń - OSP Kurnos

Dla uczniów Szkół Ponadpodstawowych oraz jednostki „Strzelec”

Pracownicy GCK, Pracownicy PSP

3. Bal karnawałowy

(Gałganiarzy)

Luty - GCK

Zdzieszulice dolne

Dla dzieci z terenu Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

4. Ferie Zimowe:

-konkursy,

-ognisko,

-wycieczka do „Figloraju”

Luty - GCK

Zdzieszulice Dolne

Dla Dzieci z terenu Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

5. Spotkania z ciekawymi ludźmi

Marzec - Postękalice, Dobrzelów, GCK Zdzieszlice Dolne, Podwody Spotkania cykliczne

Dla mieszkańców Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

6. Dzień Kobiet:

-wystawa prac rzemiosła ludowego,

-występ Zespołu Kurnosianki,

-prelekcja Pani Agnieszki Bielskiej

Marzec - GCK Zdzieszulice Dolne

Członkinie KGW z terenu Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

7. Spotkanie z kosmetyczką, stylistką.

Kwiecień - GCK Zdzieszulice Dolne

Dla kobiet z terenu Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

8. Zajęcia plastyczne dla dzieci:

-wykonywanie pisanek,

-dekoracja stołów wielkanocnych

Kwiecień - GCK Zdzieszulice Dolne

Dla Dzieci z terenu Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

9. Przegląd Zespołów Weselnych:

-festyn

Maj - GCK

Zdzieszulice Dolne

Festyn otwarty

Pracownicy GCK

10. Promocja Zdrowia

Maj - GCK

Zdzieszulice Dolne

Dla mieszkańców Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

11. Dzień Dziecka:

-teatrzyk dla dzieci, -zjeżdżalnie dmuchane, -ognisko

Czerwiec - GCK Zdzieszulice Dolne

Dla dzieci ze szkół podstawowych z terenu Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

12. Wycieczka turystyczno-krajoznawcza

Czerwiec

Dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

13. Sobótkowe Spotkanie Samorządowe

Czerwiec - GCK Zdzieszulice Dolne

Dla Rady Gminy, Sołectw,Pracowników Urzędu

Pracownicy GCK

14. Półkolonie

Lipiec – sierpień - GCK Zdzieszulice Dolne

Dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej

Pracownicy GCK

15. Mistrzostwa Sołectw w grillowaniu

Sierpień lub Wrzesień- Dobrzelów

Dla członków Sołectw, dla mieszkańców gminy Bełchatów

Pracownicy GCK,OSP Dobrzelów

16. Gminne Dożynki

Wrzesień - OSP Łękawa

Dla mieszkańców gminy Bełchatów

Pracownicy GCK,Pracownicy Urzędu Gminy, OSP Łękawa

17. Święto Pieczonego Ziemniaka

Wrzesień - GCK Zdzieszulice Dolne


Dla Rady Gminy, pracowników Urzędu Gminy,dla mieszkańców

Pracownicy GCK

18. Wieczór poezji

Listopad - GCK Zdzieszulice Dolne

Spotkania cykliczne

Dla Mieszkańców Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

19. Andrzejki

Listopad - GCK Zdzieszulice Dolne

Dla Mieszkańców Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

20. Mikołajki

Grudzień - GCK Zdzieszulice Dolne

Dla Dzieci z terenu Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK

21. Wieczór wigilijny

Grudzień - GCK Zdzieszulice Dolne

Dla mieszkańców Gminy Bełchatów(seniorów)

Pracownicy GCK

22. Sylwester

Grudzień - GCK Zdzieszulice Dolne

Dla mieszkańców Gminy Bełchatów

Pracownicy GCK