dzisiaj jest: 17 stycznia 2018. imieniny: Marian, Jan, Antoni
wersja polska 
Oświata
PRZEDSZKOLE W JANOWIE:
Od 1 lutego w Janowie działa kolejny oddział Gminnego Przedszkola. Opiekę w placówce znalazło 18 dzieci. To duże udogodnienie dla osób mających małe dzieci i mieszkających w południowo-wschodniej części Gminy Bełchatów.
Otwarcie przedszkola było możliwe dzięki wygospodarowaniu pomieszczeń w Szkole Podstawowej w Janowie. Trzeba było jednak zrobić remont klas no i wyposażyć w zabawki oraz pomoce dydaktyczne. Zmodernizowana została także toaleta dla maluchów. - Całość tego projektu to koszt blisko pół miliona złotych, ale gmina wyda zaledwie 70 tysięcy - mówi wójt Kamil Ładziak. - Na uruchomienie i działalność przedszkola w Janowie pozyskaliśmy ponad 400 tysięcy złotych z Unii Europejskiej. Niewielkim kosztem ułatwiliśmy więc życie wielu rodzinom. Cieszy to tym bardziej, że mieszkańcy zgłaszali potrzebę istnienia takiej placówki i mogliśmy zrealizować ich potrzeby.
Bardzo możliwe, że gminie Bełchatów uda się pozyskać kolejne dofinansowanie na przedszkole w Janowie. Już jest bowiem złożony wniosek o pozyskanie pieniędzy na prace remontowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. W tej chwili jest on oceniany. Gmina Bełchatów wnioskuje o dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy złotych.
Dla rodziców wydatki związane z przedszkolem nie powinny być dużym obciążeniem finansowym. W ramach pobytu swoich pociech w placówce rodzice opłacają wyżywienie (stawka 7,50 zł dziennie za trzy posiłki) oraz złotówkę za każdą godzinę nie obejmującą zajęć z podstawy programowej czyli mówiąc prościej przedszkole płatne jest w godzinach 6.00-7.00 oraz 12.00-16.00.
Przedszkole w Janowie uruchomione zostało w ramach projektu "Przedszkolak - najlepsza inwestycja w przyszłość". Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt umożliwi dostęp do edukacji przedszkolnej. Ma również poprawić szanse edukacyjne 30 dzieci w tym ze szczególnymi potrzebami.